Home / Genel / 80 saat sürecek kısıtlama bugün başlıyor! Peki nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte bilinmesi gerekenler

80 saat sürecek kısıtlama bugün başlıyor! Peki nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte bilinmesi gerekenler

Türkiye’de bugün akşam saat 21.00 itibarıyla başlayacak sokağa çıkma kısıtlaması 4 Ocak pazartesi günü sabah 05.00’te sona erecek. 80 saat sürecek kısıtlamada marketler saat 10.00-17.00 arasında açık olacak, restoranlar 10.00-24.00 saatleri arasında paket servis yapılabilecek.

İçişleri Bakanlığı’nın web sitesinde 2 Aralık’ta yayınlanan “Yeni Kısıtlama ve Tedbirler Genelgeleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular” bölümünde güncelleme yapıldı.VATANDAŞLAR EN YAKIN CAMİDE NAMAZ KILABİLECEKBugün saat 21.00’de başlayıp 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00’te tamamlanacak sokağa çıkma kısıtlamasına karşın yarın cuma namazına gitmek isteyen yurttaşlar, il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarının bu yöndeki kararları doğrultusunda, araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebilecek.

80 saat sürecek kısıtlama bugün başlıyor! Peki nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte bilinmesi gerekenlerCuma namazına izin verilmesini öngören ilgili tüm kuruluşlara gönderilen kararda şöyle söylendi:
“Alınan önlemlerin eksiksiz ve süreklilik taşıyacak şekilde uygulanması bu başarının devamı açısından büyük önem arzetmektedir. Bu çerçevede; 31 Aralık Perşembe günü saat 21.00’da başlayacak, 1 Ocak Cuma, 2 Ocak Cumartesi, 3 Ocak Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde uygulaması yapılacak sokağa çıkma kısıtlaması sırasında 1 Ocak 2021 tarihinde Cuma namazına gitmek isteyen halkımızın temizlik, maske, mesafe kurallarına riayet etmek ve araç kullanmamak kaydıyla ikametlerine en yakın camiye gidip gelebilmelerine karar verilmiştir”Kararda, “Belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.80 saat sürecek kısıtlama bugün başlıyor! Peki nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte bilinmesi gerekenlerMARKETLER AÇIK OLACAK, ALKOL SATIŞI YAPILMAYACAK
Kısıtlamada marketler açık olacak ancak alkol satışı yapılmayacak. Tekel bayileri kısıtlama süresince kapalı olacak.Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00 ile 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek. Vatandaşlar evlerine yürüme mesafesindeki bu işletmelere giderek ihtiyaçlarını giderebilecek.ÇİÇEK SATIŞI YAPANLAR EVLERE SERVİS ŞEKLİNDE HİZMET SUNACAKYılbaşı sebebiyle talepte yaşanacak yoğunluk da göz önünde bulundurularak ilk uygulaması 1-3 Ocak tarihlerinde olacak biçimde, sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanmış olduğu günlerde yalnızca çiçek satışı yapan işletmeler 10.00-17.00 saatleri arasında evlere servis biçiminde hizmet vermek üzere açık olabilecek.RESTORANLAR PAKET SERVİS YAPACAKKısıtlama boyunca restoran ve lokantalar mesailerine devam edecek. Saat 10.00 ile 24.00 arasında paket servis yapılabilecek.Kısıtlama süresince fırınlar da açık olacak. İşletmeler ruhsatlarında yazan çalışma saatleri içerisinde ekmek ve unlu mamul üretimine devam edecek.80 saat sürecek kısıtlama bugün başlıyor! Peki nereler açık, neleri yapmak serbest? İşte bilinmesi gerekenlerOTELLERDE YILBAŞI EĞLENCESİNE YASAK: 22.00’DEN SONRA MÜZİK YAYINI YAPILMAYACAKOtel ve konaklama tesislerinde yılbaşı eğlencesi yapılamayacak. Saat 22.00’den itibaren restoran, lokanta ve diğer otel salonlarında hiçbir şekilde müzik yayınına izin verilmeyecek. Otel ve konaklama tesislerinde bulunan müşterilerin, kalabalık şekilde bir araya gelmemeleri için tedbirler alınacak.TOPLANMA ALANLARINA TURİSTLER DE GİREMEYECEKBugün saat 21.00’den 1 Ocak saat 10.00’a kadar il ve ilçe merkezlerinde toplanma ve kutlama alanları olarak bilinen cadde, bulvar ya da meydanlara yabancı turist girişleri de yasak olacak.

About admin

Check Also

AK Parti’nin 2020’nin en beğenilen olayı anketinde ilk sırayı bakın ne almış

AK Parti’nin sosyal ağ uygulaması Telegram’da yapmış olduğu 2020’nin en beğenilen ve unutulmaz olayı anketinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir