Home / Genel / Asgari ücret zam oranı 2021 yılında ne kadar olacak?

Asgari ücret zam oranı 2021 yılında ne kadar olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 senesinde geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında ikinci kez toplandı. Toplantıda TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işveren kesiminin görüşlerini anlattı. Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında çevrim içi düzenlenen toplantıya Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, TİSK Genel Sekreteri Koç ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat katıldı.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Merkez Bankası, 2020 yılı enflasyon tahminini % 12.1 olarak revize etti. Eğer bu orana göre artış yapılırsa, brüt asgari ücret 3 000 299 lira 10 kuruş, net 2 000 605 lira 98 kuruş olacak.

Bu yıl asgari ücret brüt 2 000 943 lira, net ise 2 000 324 lira olarak ödeniyor.

‘DİYALOGA DAYALI TUTUMUMUZ DEVAM EDECEK’

Toplantı sonrası yazılı bir açıklamada bulunan TİSK Genel Sekreteri Koç, bu süreçte, iş yerlerinde daha sağlıklı çalışma şartlarının oluşması, çalışanların gelir kaybı yaşamaması ve istihdamın korunması için gerekli adımları hızla attıklarını vurguladı. Koç, “İnsan sağlığını temel önceliğimiz yaptık. Zorunlu olarak başvurduğumuz kısa çalışma uygulamasında dahi personelimizin gelir kaybı olmaması için işverenlerimizi destekledik ve teşvik ettik. Bu yolla, kısa çalışma ödeneklerine ilave ödemeler yapılmasını ve personelimizin ücretleri kadar geliri alabilmelerini sağladık. Çalışma yaşamının tarafları olarak, salgın döneminde, herkezin yararına olacak kararları müzakere ve dayanışmayla almaya özen gösterdik. Bundan sonra da iş birliği ve diyaloga dayalı tutumumuz devam edecek” diye konuştu.

‘VERGİ VE PRİM YÜKLERİ UYGUN SEVİYELERE ÇEKİLSİN’

Asgari ücretin dönemin şartları göz önüne alınarak belirlenmesinin her zamankinden çok daha büyük önem taşıdığına dikkati çeken Koç, “Olağanüstü şartlar taşıyan bu dönemde asgari ücret desteğinin tüm işletmeleri kapsayacak şekilde ve özellikle toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde artarak devam ettirilmesi hayati nitelikte bulunuyor. Rekabet içerisinde olduğumuz ülkelerin ve OECD ortalamasının bir hayli üzerinde olan ücret üstündeki vergi ve prim yüklerinin uygun seviyelere çekilmesi hem çalışanlarımıza hem de işverenlerimize nefes aldıracak bir adım olacaktır. İstihdamı korumak, ilave istihdam sağlamak, yeni yatırım ortamı oluşturmak ve salgınla zor durumda kalan sektörlerin üstündeki baskıyı azaltmak için dengeli bir asgari ücretin belirlenmesi her zamankinden daha da önem kazanmış bulunuyor” dedi.

Öte yandan komisyon, üçüncü toplantısını yine çevrim içi olarak Türk-İş’in ev sahipliğinde 22 Aralıkta gerçekleştirecek. (DHA)

About admin

Check Also

AK Parti’nin 2020’nin en beğenilen olayı anketinde ilk sırayı bakın ne almış

AK Parti’nin sosyal ağ uygulaması Telegram’da yapmış olduğu 2020’nin en beğenilen ve unutulmaz olayı anketinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir