Home / Genel / Esnafın dört gözle beklediği restoran ve kafeler belirli şartlarla açılacak

Esnafın dört gözle beklediği restoran ve kafeler belirli şartlarla açılacak

Yeni kontrollü normalleşme döneminin ilk adımları atılırken İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine bu çerçevede genelge gönderdi. Genelgeye göre düşük, orta ve yüksek riskli illerde kafe ve restoranlar; 07.00-19.00 saatleri arasında % elli kapasiteye bağlı olmak kaydıyla HES kodu kontrolüyle müşteri kabul edebilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüste ‘Yeni Kontrollü Normalleşme Süreci’ kararlarını açıklamıştı. İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine “Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” konulu genelge gönderdi.Genelgeye göre; düşük, orta ve yüksek risk gruplarında belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işletmeler için Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe şartları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak biçimde % 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecek. Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket teknik servisi ya da gel-al biçiminde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise yalnızca paket servis biçiminde hizmet verebilecekler.


ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLERDE NASIL OLACAK?

Çok yüksek risk grubunda yer alan illerde bulunan yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket teknik servisi ya da gel-al biçiminde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise yalnızca paket servis biçiminde hizmet verebilecek olup ayrıca iş yeri içerisinde hizmet sunamayacaklar.

OTURMA PLANI HAZIRLANACAK

Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberindeki mesafe kurallarıyla Ek-1’de yer alan tabloda belirtilen kapasite kullanım oranlarına göre her bir yeme-içme yeri için oturma düzeni planı hazırlanacak ve içerde aynı anda bulunacak müşteri sayısı müşterilerin içerden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilecek.

MÜSTERİLER, HES KODUYLA ALINACAKLAR

HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme-içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda kesinlikle fazladan masa-koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.

About admin

Check Also

Acun’un jürisi Murda’ya Tarkan şoku: Ya klibi kaldırın ya da size dava açacağız

O Ses Türkiye Rap’in jürilerinden Murda, “Napıyon Lan” adlı şarkısı için çektiği klibin bir bölümünde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir