Home / Genel / Korona aşısı olduktan sonra yaşamını yitirdi

Korona aşısı olduktan sonra yaşamını yitirdi

Almanya’da koronavirüs karantinasında tutulan iki yaşlılar yurdunda, yeni çıkan mRNA aşı yapılan yaşlılardan 22’si hayatını kaybetti. Yaşlılardan birinin aşıdan sonra kızını arayarak, “Cildim komple griye döndü” dediği ve ertesi gün öldüğü belirtildi.

Almanya’nın Leverkusen-Rheindorf’taki bir yaşlılar yurdunda ölüm kol geziyor. AWO-Heim’da kalan 149 yaşlı ve personel, koronavirüsün İngiltere mutasyonu olan B.1.1.7’ye yakalandı ve 15 yaşlı, yeni çıkan mRNA tabanlı aşıdan yapılmış olmasına karşın koronavirüse bağlı nedenlerle can verdi. Bavyera’nın Miesbach Kasabası’nda da aşılanan 7 yaşlı insan da koronadan vefat etti.İNGİLİZ VİRÜSÜ ÇIKTI28 Aralık’ta Almanya’da ilk mutasyona uğramış koronavirüs vakasına rastlandığı, 2 gün sonra ise aşılamanın başladığı açıklandı. O zaman yalnızca Pfizer/Biontech’in üretmiş olduğu mRNA aşısı kullanılmaktadırdu. Almanya’da halen de bu aşı ile Moderna’nın mRNA tabanlı aşısı kullanılmaktadır.

ÖLMEDEN BİR GÜN ÖNCE KIZINI ARAMIŞ Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, aşılanan 15 yaşlı koronavirüsten ölürken, 32 yaşlı ile 25 çalışana daha korona bulaştı. Yaşlılardan birinin aşıdan sonra kızını arayarak, “Cildim komple griye döndü” dediği ve ertesi gün öldüğü belirtildi. Ölen 91 yaşındaki Johanna Bradke’nin kızı Bild Gazetesi’ne konuştu ve annesinin ikinci doz aşıyı öldüğü gün alacağı açıklandı.DİĞER YURTLARA BULAŞTI Pfizer/BioNTech ile Moderna’nın üretmiş olduğu, DNA’ya virüsle savaşmayı öğrettiği öne sürülen mRNA aşılarını savunanlar ise, “Ama zaten bu yaşlılar, korona kaptıkları dönemde aşı olmuşlardı” diyor. Uzmanlar ise, aşının ilk dozunun az koruma sağladığını, asıl korumanın ikinci dozla mümkün olduğunu belirtiyor.Rheindorf’un, bu şok ölümlerle ilgili ilk örnek olmadığı, Bavyera’nın Miesbach kasabasında da 7 yaşlının aşıdan sonra can vermiş olduğu belirtildi. Dortmund, Riedstadt, Koblenz’de de aşılanan yaşlılara yeniden koronavirüs bulaştığı belirtiliyor.Özellikle koronanın İngiltere mutasyonunun bir-iki dakika içinde temas eden kişiye bulaştığı açıklanırken, zaten karantinada tutulan ve kimsenin girmesine izin verilmeyen yaşlılar yurduna virüsün nasıl girdiği eksiksiz olarak bilinmiyor.ELÇİ-RNA TEKNOLOJİSİ Çin ve Rusya’nın tercih ettiği alışılmış aşılara karşılık Moderna, alışılmış aşı yöntemi yerine elçi-RNA (mRNA) teknolojisini kullanıyor. Bu yöntemi deneyen şirketler arasında BioNTech/Pfizer ve AstraZeneca/Oxford Üniversitesi de yer almakta.Bu teknoloji sayesinde herhangi bir mutasyon durumunda aşıya gerekli düzenleme ve eklemelerin hızla yapılabileceği kaydediliyor.

About admin

Check Also

Acun’un jürisi Murda’ya Tarkan şoku: Ya klibi kaldırın ya da size dava açacağız

O Ses Türkiye Rap’in jürilerinden Murda, “Napıyon Lan” adlı şarkısı için çektiği klibin bir bölümünde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir